
Rekenrasters in lichtberekeningen PDF
Deze publicatie is gratis verkrijgbaar voor NSVV-leden. Niet leden betalen € 27,50 excl. BTW
Veel ontwerpers van verlichtingsinstallaties in de buitenruimte maken lichttechnische berekeningen in bijvoorbeeld Dialux EVO. Helaas zijn niet alle ontwerpers zich bewust van het feit dat dergelijke programma’s de lichttechnische kwaliteit uitrekenen op basis van in normen vastgelegde ontwerpuitgangspunten en dan met name het aantal te gebruiken rekenpunten.
Door het gebruik van “verkeerde” rekenrasters kunnen vervelende situaties ontstaan waarin de berekende verlichtingskwaliteit kan afwijken van de gemeten verlichtingskwaliteit met alle gevolgen van dien.
In deze publicatie worden handvatten gegeven voor het gebruik van de juiste rekenrasters. Hierdoor worden discussies over de kwaliteit van het lichttechnisch ontwerp tijdens het ontwerp, realisatie en tijdens oplevering voorkomen.
Korte toelichting
Het opstellen van lichtberekeningen in de openbare ruimte is een belangrijke stap in het ontwerpproces en in het beheer en onderhoud van openbare verlichting. Lichtberekeningen staan aan de basis van een goede verlichtingskwaliteit passend bij het lokale of regionale beleid. Dialux EVO is op dit moment het lichtberekeningsprogramma dat wereldwijd het meest wordt gebruikt voor het opstellen van lichtberekeningen in de buitenruimte.
Dialux EVO bevat twee modules voor het opstellen van lichtberekeningen: een straatverlichtingsmodule en een buiten- en gebouwontwerpmodule. De straatverlichtingsmodule berekent de verlichtingskwaliteit volgens de NEN-EN 13201-3. Dat kan niet in de buiten- en gebouwontwerpmodule. De berekeningen in de buiten- en gebouwontwerp module worden gemaakt volgens NEN-EN 12464-2. Een andere norm en dus ook andere rekenrasters.
Toepasbaarheid publicatie
Dit document is bedoeld voor ontwerpers, leveranciers, installateurs en beheerders die met enige regelmaat lichtberekeningen opstellen, of controleren. Dit document is geen handleiding voor het gebruik van softwareprogramma’s die op de markt zijn.
- Aantal pagina’s: 14
- Jaar van uitgifte: 2025